Dnia 27 września  na Oddziale Chemioterapii Szpitala Powiatowego we Wrześni odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne przygotowane przez dr n med. Renatę Szoszkiewicz - Kierownika oddziału. Uczestników spotkania przywitała Prezes Zarządu Pani Urszula Kosmecka, która przedstawiła informację o powstaniu i działalności Oddziału Chemioterapii. 

Pacjenci oraz zaproszeni goście wysłuchali prelekcji na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

W trakcie spotkania dietetyk, Pan Krystian Antkiewicz, przedstawił temat: "Rola diety w profilaktyce i leczeniu nowotworów". Podkreślił, iż odpowiednio skomponowana dieta jest bardzo istotnym elementem zapewniającym właściwe funkcjonowanie  organizmu. Choroba nowotworowa wymaga od chorego szczególnej troski o sposób odżywiania - w zakresie zarówno ilości spożywanych posiłków, jak i jakości dobieranych produktów. Właściwy sposób odżywiania jest ważnym elementem wspomagającym leczenie nowotworów.

Kolejny temat „ Aktywność fizyczna a choroba nowotworowa” przedstawiła Pani Patrycja Lisiecka fizjoterapeuta. Zaznaczyła, iż brak lub niski poziom aktywności fizycznej to silny czynnik zwiększający ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób w tym chorób nowotworowych. Dzięki podejmowaniu aktywności fizycznej w naszym codziennym życiu, obniżamy możliwość zachorowania na nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe, otyłość, cukrzycę, choroby kości i stawów, a także depresję.

Na zakończenie wszyscy pacjenci otrzymali upominki ufundowane przez Firmę Matteo Twoje Sklepy.

Serdecznie dziękujemy ekspertom i gościom, którzy brali udział w naszym spotkaniu! Za okazaną pomoc dziękujemy darczyńcy.

20230927-chemioterapia 20230927-chemioterapia 20230927-chemioterapia 20230927-chemioterapia 20230927-chemioterapia 20230927-chemioterapia 20230927-chemioterapia 20230927-chemioterapia

Pracownicy Szpitala oraz pacjenci wyrazili zgodę na publikację zdjęć

 

Światowy Dzień Farmaceuty przypada w dniu 25 września. W Polsce dzień po światowych obchodach celebrujemy Ogólnopolski Dzień Aptekarza.

Co robi farmaceuta w szpitalu?

Głównym zadaniem farmaceuty w szpitalu  jest zapewnienie  dostępności oraz bezpieczeństwa leków i wyrobów medycznych, niezbędnych do leczenia pacjentów, poprzez ich: zakup, sprawdzenie autentyczności, wydanie z apteki osobom uprawnionym, sporządzenie leków  w dawkach indywidualnych, zleconych przez lekarza połączone z oceną ich jakości i trwałości, sporządzanie leków recepturowych.

Farmaceuta udziela informacji o lekach, monitoruje warunki przechowywania zapewniając jakość i bezpieczeństwo leków, nadzoruje leki w oddziałach. Wspólnie z lekarzami bierze udział w pracach zespołów: terapeutycznego, zakażeń, żywienia poza- i dojelitowego.

farmaceuci.jpg

Dziękujemy naszym farmaceutom za ich pracę, która stanowi niezastąpione ogniwo w procesie leczenia pacjentów.

Życzymy satysfakcji z pracy i  zapału do nieustannego rozwoju na stanowisku pracy w szpitalu.

Sukcesów i wielu radości w Dniu Waszego Święta.

 

Urszula Kosmecka
Prezes Zarządu

 

konkurs funduszu medycznego

Szpital Powiatowy we Wrześni znalazł się na liście rankingowej, wśród 152 szpitali pozytywnie rozstrzygniętego konkursu z Funduszu Medycznego na dofinansowanie infrastruktury ratownictwa medycznego w ramach Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych. Zakres wsparcia obejmuje  modernizację i doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego, w tym pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR.

Wartość dofinansowania to kwota 6 426 313 złotych.

 

alzheimer

Zaczyna się wiele lat przed pojawieniem się objawów. Alzheimer stanowi najczęstsza przyczynę otępienia u osób powyżej 65 roku życia.  Według danych NFZ w 2022 roku w Polsce zdiagnozowanych chorych na Alzheimera i choroby pokrewne było 357 tys. osób. W tym 72 procent to kobiety.

Dokładna przyczyna tej choroby nie jest nadal znana. Uważa się, że jest spowodowana nieprawidłowym gromadzeniem białek w komórkach mózgowych i wokół nich, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia się liczby przekaźników chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami.

Choroba  Alzheimera to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej.

Więcej informacji na temat choroby można przeczytać  w poradniku https://www.nfz.gov.pl/

 

Zapraszamy na ULTRASONOGRAFICZNE I PALPACYJNE BADANIE PIERSI oraz dołów pachowych. Aparat USG, którym dysponujemy zapewnia znakomitą jakość oceny. Badanie służy diagnostyce profilaktycznej i stwarza możliwości znajdowania zmian patologicznych.

Charakterystyczne cechy USG, dzięki znacznej poprawie czułości tej metody, pozwalają na bezpieczną diagnostykę. Łączy się to z nowościami w sposobach standaryzacji i następowym wyborem  postępowania. Plan działania, który proponujemy pacjentkom, jest zatem oparty na wynikach i pozwala na porównywanie obrazów w kontroli a także poszerzenie rozpoznawania o mammografię czy ewentualną biopsję piersi. Do tego potrzebne są właściwe wskazania a decyzje terapeutyczne podejmuje się na podstawie całości i po ocenie klinicznej.

20230817

 

Prawidłowa diagnoza to często początek odpowiedniego leczenia i drogi do zdrowia.

W pracowni diagnostyki obrazowej wrzesińskiego szpitala wykonujemy między innymi badania z zakresu ultrasonografii.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Kierownik Pracowni Ultrasonografii -  lek. Magdalena Kopeć

Badania  wykonywane są  po wcześniejszej rejestracji i ustaleniu terminu badania w dniach od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 8.00 pod nr. tel. 61 43 70 626, na podstawie skierowania z poradni specjalistycznej lub lekarza POZ

Pracownia wyposażona jest w nowoczesny cyfrowy zestaw diagnostyczny umożliwiający m. in.:

 • USG jamy brzusznej (dorośli i dzieci),
 • USG tętnic szyjnych Doppler kolorowy,
 • USG tarczycy,
 • USG ginekologiczno – położnicze,
 • USG piersi,
 • USG węzłów chłonnych,
 • USG Doppler kończyn dolnych,
 • USG ślinianek.

20230831 USG

Przypominamy, iż w  Pracowniach Diagnostyki Obrazowej Szpitala Powiatowego we Wrześni przy ul. Słowackiego 2, jest możliwe wykonanie badań w trybie ambulatoryjnym i komercyjnym.

 

Nie czekaj, zbadaj się!

Nowotwory kobiece, do których zaliczamy raka piersi i nowotwory ginekologiczne (rak szyjki i trzonu macicy oraz rak jajnika), stanowią prawie połowę wszystkich nowotworów u kobiet w Polsce. 

Bezpłatnie badania profilaktyczne pacjentki mogą wykonać w poradni ginekologiczno- położniczej wrzesińskiego szpitala. W poradni przyjmuje prof. Magdalena Pisarska-Krawczyk. Poradnia jest czynna: w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki.

W poradni wykonywane są:

 • badania ginekologiczne i położnicze,
 • diagnostyka ultrasonograficzna:
  • położnicza, ginekologiczna i gruczołów piersiowych (USG piersi),
  • uroginekologiczna i cytologiczna,
  • kontrola pooperacyjna (z odbiorem wyników histologicznych).

Rejestracja telefoniczna pod numerem: 61 437 05 53, od poniedziałku do czwartku w godzinach: 8.00 - 11.00, w piątki w godzinach: 8.00 - 14.00.

 

wrzesien-now-gin.jpg

 

Regularne wizyty u ginekologa to skuteczna kobieca profilaktyka. Nie zwlekaj zgłoś się na badania!

 

Zazwyczaj myślimy o tych specjalistach dopiero, gdy coś nam dolega. A to na co dzień bardzo ważna praca. Fizjoterapeuci są ogromnym wsparciem dla pacjentów zmagających się z bólem i własnymi ograniczeniami. Towarzyszą im w walce o powrót do sprawności, wspierają w stawianiu pierwszych kroków i powrocie do zdrowia.

Dnia 8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii. Wszystkim Fizjoterapeutom w dniu ich święta życzymy dużo siły, zdrowia i satysfakcji z wykonywanej pracy. Dziękujemy całemu naszemu zespołowi Pracowni Fizjoterapii oraz wszystkim pacjentom, którzy im zaufali i wspólnie z nimi wracają do zdrowia.

20230911 dzien fizjoterapii

Fizjoterapeuci - jesteście wielcy!

 

ratownik medyczny

Ratownik Medyczny niesie pierwszą pomoc i ratuje to, co najcenniejsze - życie.

Wszystkim Ratownikom Medycznym życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji płynącej z pasji i możliwości ratowania ludzkiego życia.

Dziękujemy za codzienny wysiłek i poświęcenie w wykonywaniu trudnej i odpowiedzialnej pracy na rzecz drugiego człowieka.

Urszula Kosmecka
Prezes Zarządu