Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym okresie dr n med. Renata Szoszkiewicz- Kierownik Oddziału Chemioterapii Wrzesińskiego Szpitala przygotowała dla pacjentów spotkanie edukacyjne. Przedstawiła kompendium wiedzy dotyczące profilaktyki, diagnostyki oraz nowoczesnego leczenia nowotworów piersi.

Następnie Ambasadorzy zdrowia przybliżyli wiedzę na temat raka piersi:

Pan Krystian Antkiewicz - dietetyk przedstawił temat "Zasady prawidłowego odżywiania w raku piersi - DIETA AMAZONKI". Omówił rolę zbilansowanej diety. Wprowadzenie do swojej diety świeżych owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów, orzechów i zdrowych tłuszczy. Unikanie przetworzonych potraw i ograniczenie spożycia cukru oraz czerwonego mięsa.

Kolejny temat "Fizjoterapia po mastektomii u kobiet z powodu raka piersi" – przedstawiła Pani Patrycja Lisiecka fizjoterapeuta. Podkreśliła, iż aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi.

Podsumowując, przez modyfikację stylu życia, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną można zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób nowotworowych oraz poprawić wyniki ich leczenia.

W dalszej kolejności Pani Iwona Wiśniewska – Dyrektor szpitala, edukator i promotor zdrowia przeprowadziła instruktaż samobadania piersi. Zachęcała do regularnej samokontroli; obserwowania swojego ciała i comiesięcznego samobadania piersi. Najlepiej 3-5 dni po miesiączce należy sprawdzać swoje piersi pod kątem zmian. Raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa. Badanie profilaktyczne takie jak MMR, USG piersi wykonujemy od 45 roku życia do 74 roku życia.

W trakcie spotkania Bani Barbara Reiman- Miedziak właścicielka Firmy Kosmetyki Naturalne SMOOTH zaprezentowała oferowany asortyment kosmetyków. Szczególną uwagę poświęciła preparatom z zielonej glinki i rokitnika a także serii kosmetycznej z miedzią aktywną oraz czerwoną glinką.

Ponadto pacjenci otrzymali edukacyjną różową paczkę.

Dziękujemy prelegentom i gościom, którzy brali udział w naszym spotkaniu!
Pacjentów zachęcamy do udziału w kolejnych spotkaniach edukacyjnych.

20231020 1 20231020 2 20231020 3 20231020 4 20231020 5 20231020 6 20231020 7 20231020 8